[  програми  ]
Походи до депутатів та "Три роки обіцяного чекають"


Походи до депутатів та "Три роки обіцяного чекають"

Програма “Походи до депутатів” була реалізована Херсонською обласною організацією Комітету виборців України протягом грудня 1999 травня 2001 рр. Програма здійснювалася на волонтерських началах. В лютому березні 2001 р. заключний етап програми був профінансований в рамках всеукраїнської акції КВУ "Обіцяного три роки чекають".

Первинна мета проекту контроль за виконанням депутатів Херсонської міської ради рішення сесії про щомісячний прийом виборців.

З контролю за депутатами, програма з часом перетворилася на проект по налагодженню зворотного зв`язку між виборцями, депутатами, журналістами та громадськими організаціями міста.

Програма "Походи до депутатів" мала кілька етапів:

На першому етапі, який розпочався в грудні 1999 р., ми вирішили зусиллями волонтерів КВУ, колишніх незалежних спостерігачів, які були мобілізовані під час двох турів виборів Президента, та бажали продовжити роботу в КВУ, перевірити хід та якість прийому депутатами своїх виборців в день прийому, третій четвер місяцю з 16.00 по 18.00.

Була розроблена спеціальна анкета депутата.
Зібрана інформація про місця прийому та роботи депутатів.
Й 50 волонтерів відправились по місцям прийому депутатів.
Результат перевершив наші сподівання. Абсолютна більшість депутатів прийом виборців не вела.
Був підготовлений прес-реліз для ЗМІ, який ми розповсюдили серед дружніх нам журналістів.
Перші публікації в місцевих газетах викликали широкий резонанс.

Протягом року (з грудня 1999 р. по листопад 2000 р.) волонтери КВУ проводили щоквартальні походи до депутатів з наступним висвітленням результатів походу у пресі. З кожним відвідуванням кількість депутатів на "робочому" місці зростала. Але так й не перебільшила 50% в день прийому виборців. Зростала й кількість депутатів, які були незадоволені нашою програмою. Були й позитивні тенденції. Серед депутатів з`явилися друзі КВУ, які підтримували наші заходи. У зв`язку з тим, що ми не оголошували часу "походів", інколи до офісу КВУ зверталися посадові особи ради та просили, щоб "цього разу відвідувань прийому депутатів не відбувалося у зв`язку з тим, що депутати готуються до сесії та працюють у робочих групах".

На другому етапі, в рамках всеукраїнської акції "Обіцяного три роки чекають" (з лютого 2000 р.) ми зробили акцент не на контролі, а на вивченні проблеми зворотного зв`язку. Волонтери соціологічної лабораторії обласної організації КВУ вирішили провести два опитування депутатів та виборців з паралельними запитаннями. Були розроблені анкети для депутатів та виборців для проведення двох одночасних досліджень.

Крім цього, була проведена акція "Задай запитання своєму депутату", волонтери організації зібрали кілька сот запитань до депутатів. Всіх запитань, що задавали (навіть самих гострих).

Потім були відібрані найбільш типові запитання та складена так звана "Народна анкета".

Активом обласної організації КВУ ініційовано створення коаліції серед громадських організацій та молодих журналістів й студентів для збирання інформації у депутатів про те, що вони зробили, та відповіді на запитання "Народної анкети".

На зборах коаліції, які набули широкого розголосу серед громадських організацій, було вирішено, що акцію "Обіцяного три роки чекають" потрібно проводити разом за допомогою молодих виборців, волонтерів громадських організацій.

Кожен учасник акції відвідав інструктаж так званої "Школи волонтера", на якому прослухав "курс молодого бійця" (ази місцевого самоврядування та статусу депутата місцевої ради, психологічні особливості спілкування з депутатами, про те, як правильно заповнювати соціологічні анкети тощо)

В березні початку квітня учасники акції опитували депутатів міської та районних в місті рад. Представники районних організацій КВУ провели подібні опитування в своїх місцевих радах. Також було проведене опитування виборців.

Під час проведення акції були певні труднощі з пошуком депутата (їх вже не чекали на місці прийому), багато депутатів відмовлялися заповнювати анкети, виявилися дуже некомунікабельними людьми тощо. Всі подібні випадки фіксувалися.

За підсумками акції була проведена прес-конференція.
Найбільш активних волонтерів на урочистих зборах було нагороджено символічними подарунками.

Був підготовлений та надрукований спеціальний випуск газети "Точка Зору" з матеріалами акції. В газеті всі бажаючи учасники акції розмістили свої статті та враження від акції.

В рамках програми були проведені різноманітні "піарівські" акції. Наприклад, на одному із свят, на центральній вулиці ми обладнали стенд КВУ й біля нього провели популістське "вуличне опитування" "Назви ім`я свого депутата (Верховної Ради, Обласної, Міської, районних). Всі, хто відповідав на наші запитання отримували у подарунок видання КВУ ("Точка Зору", буклет або брошуру громадської приймальні). Або після обрання на довиборах по одному з міських округів депутата, у першій прийом виборців, ми організували до нього невеличку урочисту делегацію та подарували йому бібліотечку брошур з питань громадського консультування. Цей депутат відразу став другом КВУ.

На другому етапі програми ми намагалися зібрати інформацію про більш широке поле діяльності депутатів, привернути увагу виборці до депутатів, вивчити причини формування негативного образу депутата.

Україна >>> Херсонська обл.
28 лютого 2004, 13:46